Alanya - oblíbený cíl českých turistů

Alanya je město s 90ti tisíci obyvateli ležící na Turecké Riviéře, přibližně 150 kilometrů východně od města Antalya. Město si získává srdce návštěvníků malebným přístavem, čilým městským životem a především dominantním hradem Alanya, kolem kterého město kdysi vyrostlo.

Dovolená v Alanyi je vhodná pro každého, kdo miluje slunce, plážové promenády a parky. Počasí v létě je velmi přívětivé, teplota vzduchu v letních maximech šplhá až k 39°C. Jsou zde relativně nízké ceny potravin, služeb i ubytování.

Dlouhé a písčité pláže

Pláže jsou dlouhé a velmi široké, pokryté jemným pískem. První pláž, přezdívaná jako Kleopatřina pláž, se táhne od města západním směrem. Druhá pláž, která je podobně dlouhá a široká, se táhne od města směrem na východ.

Moře v Alanyi je poměrně mělké a nebývale čisté, žádnou špínu nebo chaluhy tu rozhodně nenajdete.

Lehátka a slunečníky jsou až na výjimky za poplatek. Bazény mají jenom některé hotely, zpravidla ty hned u moře nebo hotely na západním okraji Alanye. Uprostřed Alanye je středně velký aquapark se dvěma tobogány a čtyřmi skluzavkami.

Výlety do okolí

Kromě plážového odpočinku si můžete dovolenou zpestřit vyjížďkou na pirátské lodi nebo vylézt na zříceninu hradu. Západně pod hradem se nachází krápníková jeskyně Dalmatas. Pod hradem se dá doplavat nebo na lodi doplout do malinkých jeskyní Fosforlu a Konsarlar. Další je jeskyně Dim asi 12 km od Alanye v kopcích, ta je druhá nejdelší v Turecku. Kromě výletu na hrad či do jeskyní můžete navštívit pomerančovníková a banánová políčka hned za městem.